एजेन्सी ।। भारतमा राष्ट्रपति रामनाथ कोविन्दले मोदी सरकारको दोस्रो कार्यकालको पहिलो वर्षको नीति तथा कार्यक्रम भारतीय संघीय संसदमा प्रस्तुत गरेका छन् । बजेटको अघिल्लो दिन संसदको संयुक्त अधिवेशनलाई सम्बोधन गर्दै राष्ट्रपति कोविन्दले आफ्नो सम्बोधनमा मोदी सरकारको उपलब्धि नै उपलब्धी गरेको बताए । यस अवधिमा उनले जम्मू कश्मीरबाट धारा ३७० हटाउने कुरा नागरिकता कानूनको कार्यान्वयनलाई ठूलो निर्णयको रुपमा व्याख्या गरे । संसदको संयुक्त अधिवेशनलाई सम्बोधन गर्दै राष्ट्रपतिले विरोधको नाममा हिंसाको आलोचना गरे । राष्ट्रपतिको सम्बोधनमा मोदी सरकारको भविष्यका योजनाबारे कसरी प्रकाश पारियो ? हेर्नुस् २५ बुँदामा । 

१. विभाजनको क्रममा भारतका जनताले धेरै दुःख भोगे । महात्मा गान्धीले भनेका थिए कि पाकिस्तानमा बस्न नचाहने हिन्दुहरु भारत आउन सक्छन्, मेरो सरकारले नागरिकता कानून लागू गरेर ‘बापू’को चाहना पूरा गर्यो ।

२. राष्ट्रपतिले आफ्ना भाषणमा नागरिकतासम्बन्धी कानुन (सीएए) उल्लेख गर्ने बित्तिकै विपक्षी नेताहरूले संसदमा हंगामा गरे र घोषणा गरे । राष्ट्रपति रामनाथ कोविन्दले यस अवधिमा पाकिस्तानमा हिन्दुहरूमाथि भएको आक्रमणको निन्दा गरे ।

३.सरकारले भारतप्रति विश्वास गर्ने र भारतको नागरिकता लिन चाहने संसारका सबै धर्मका मानिसहरुका लागि यस प्रक्रिया अघि नै रहेको समेत स्पष्ट पारेको छ । कुनै पनि धर्मको व्यक्तिले यी प्रक्रियाहरू पूरा गरेर भारतको नागरिक बन्न सक्छ । सरकारले शरणार्थीलाई कुनै पनि क्षेत्र र खास गरी उत्तरी पूर्वमा कुनै सांस्कृतिक प्रभाव नपरेका नागरिकता प्रदान गर्न धेरै प्रावधान गरेको छ ।

४. हामीले यो कुरा बिर्सनु हुँदैन कि कुनै पनि विचारधाराको नेता वा समर्थक हुनुअघि हामी देशका नागरिक हौं । हाम्रो देशको प्रतिष्ठा हाम्रो पार्टी प्रतिबद्धता भन्दा बढी हो ।

५. आतंकवाद फैलाउनेहरूका विरूद्ध कडा कारबाही गर्न सरकारले सुरक्षा व्यक्तिहरुलाई पूर्ण छुट दिएको छ । आतंकवादको बिरूद्ध लड्न सरकार प्रतिबद्ध छ ।

६.हाम्रो छिमेकीको नीति हाम्रो प्राथमिकता हो । हाम्रा छिमेकीका साथै विश्वका अन्य देशहरूसँगको हाम्रो सम्बन्ध सुदृढ भएको छ । यही कारण धेरै देशहरूले भारतलाई उच्च सम्मान दिएका छन् । हामी एशियाली र अफ्रिकी देशहरूसँगको नयाँ सहयोगमा हाम्रो सहयोग लिइरहेका छौं ।

७.भारतको अन्तरिक्ष कार्यक्रमको लक्ष्य सँधै मानवताको सेवा रहेको छ । मुलुकका अन्तरिक्ष वैज्ञानिकहरूको अथक परिश्रमका कारण चन्द्रयान २ ले मुलुकका युवाहरू बीच टेक्नोलोजीमा नयाँ उर्जा ल्याएको छ । चन्द्रयान ४ लाई मेरो सरकारले अनुमोदन गरेको छ । आईएसआरओले द्रुत गतिले मानव अवकाशयान कार्यक्रम (गगनयान र आदित्य) एक मिशनमा पनि काम गरिरहेको छ । 

८.सरकारले सुरु गरेको नमामी गंगे मिशनको सकारात्मक नतिजा पनि देखिन्छ । यस अभियानअन्तर्गत ७ हजार करोडको आयोजना निर्माण सम्पन्न भैसकेको छ र २१ हजार करोडभन्दा बढीको आयोजनामा काम भइरहेको छ ।

९.रामनजन्म भूमि सम्बन्धी सर्वोच्च अदालतको निर्णयपछि देशवासीलाई परिपक्वताका साथ व्यवहार गर्ने तरिका पनि प्रशंसनीय छ ।

१०.आपसी छलफल÷बहस र बहसले प्रजातन्त्रलाई अझ शक्तिशाली बनाउँछ । उही समयमा, विरोधको नाममा कुनै पनि प्रकारको हिंसाले समाज र देशलाई कमजोर गर्दछ ।

११. संसदका दुबै सभाले संविधानको धारा ३७० र संविधानको धारा ३५ ए लाई दुई तिहाई बहुमतले हटाउनु ऐतिहासिक मात्र छैन तर यसले जम्मू कश्मीर र लद्दाखको समान विकासको मार्ग पनि प्रशस्त गरेको छ।

१२. जम्मू कश्मीर र लद्दाखको द्रुत विकास, यसको संस्कृति र परम्पराको संरक्षण, पारदर्शी र इमान्दार प्रशासन र लोकतन्त्रको सशक्तिकरण मेरो सरकारको प्राथमिकतामा छन् ।

१३. सरकारले करतारपुर साहिब कोरिडोर रेकर्ड समयमा निर्माण ग¥यो र गुरु नानक देव जीको ५५० औं प्रकाश पर्वको अवसरमा यसलाई राष्ट्रमा समर्पित गर्यो ।

१४. देशको राजधानी दिल्लीमा बसोबास गर्ने ४० लाख भन्दा बढी मानिसहरू वर्षौंदेखि यो आशामा बाँचिरहेका थिए कि एकदिन उनीहरूले आफ्नो गृहअधिकार पाउँनेछन् र मर्या्दित जीवन बिताउनेछन् । सरकारले दिल्लीको १७०० भन्दा बढी कोलोनिमा बसोबास गर्ने व्यक्तिको यो आशालाई पनि पूरा गरेको छ ।

१५. आज पनि देशको ग्रामीण क्षेत्रमा करिब १५ करोड घरहरू छन्, जहाँ पाइपबाट पानीको आपूर्ति छैन । देशका गाउँहरुमा पर्याप्त पिउने पानी सबै घरहरुमा पुग्छ, यसका लागि सरकारले जल जीवन अभियान शुरू गरिसकेको छ ।

१६.सरकारको प्रयासका कारण २०२२ सम्ममा सिक्किम, मिजोरम, मणिपुर र नागाल्याण्डका राजधानीहरू रेल सञ्जालमा जोडिनेछ ।

१७. बोडोको समस्यालाई अन्त्य गर्न जुन ५ दशकदेखि चलिरहेको छ, केन्द्र र असम सरकारले हालसालै बोडो संगठनहरूसँग ऐतिहासिक सम्झौता गरेको छ । यो सम्झौतासँग, यस्तो जटिल समस्या, जसमा ४ हजार भन्दा बढी मानिसहरु मरे, समाधान गरिएको छ ।

१८.सरकारको विशेष अनुरोधमा साउदी अरेबियाले हज कोटा अभूतपूर्व वृद्धि गरे, जसको कारण यो समय २ लाख भारतीय मुस्लिमले हजमा प्रार्थना गर े। भारत पहिलो देश हो जहाँ हजको सम्पूर्ण प्रक्रिया डिजिटल र अनलाइन गरिएको छ।

१९.प्रधानमन्त्री किसान सम्मान कोषको नेतृत्वमा ८ करोडभन्दा बढी किसान परिवारको बैंक खातामा ४३ हजार करोडभन्दा बढी रकम जम्मा भएको छ ।

२०.देशका ५० करोडभन्दा बढी पशुधनलाई स्वस्थ राख्न ठूलो अभियान सञ्चालन भइरहेको छ । राष्ट्रिय पशुरोग नियन्त्रण कार्यक्रमअन्तर्गत १३ हजार करोड रूपैयाँ खोप र अन्य उपायहरुमा जनावरहरुलाई खुट्टा र मुख रोगबाट बचाउन खर्च भइरहेको छ ।

२१.प्रधानमन्त्री बालीनाली बीमा योजना अन्तर्गत, औसत साढे ५ करोडभन्दा बढी किसानहरूले आफ्नो फसललाई अत्यन्त कम प्रिमियममा बीमा गरिरहेका छन् । यस योजना अन्तर्गत गत तीन बर्षमा करिब ५७ हजार करोड रूपैयाँ दाबी गरिएको छ ।

२२.प्रधानमन्त्री आरोग्य योजना अन्तर्गत हालसम्म ७५ लाख गरिबहरुलाई निःशुल्क उपचार प्राप्त भएको छ । सोही बर्षमा ७६ वटा नयाँ मेडिकल कलेजहरू देशमा स्वीकृत भइसकेका छन्, जसले १६ हजार एमबीबीएस मेडिकल र देशमा ४ हजार पीजी सिट बढाउनेछ ।

२३. भारत नेट योजना अन्तर्गत सवा लाखभन्दा बढी गाउँ पञ्चायतमा उच्च गतिको ब्रोडब्यान्ड इन्टरनेट जडान गरिएको छ । २०१४ मा देशको ग्रामीण क्षेत्रमा ६० हजार साझा सेवा केन्द्रहरू थिए, आज तिनीहरूको संख्या बढेर ३ लाख ६५ हजार पुगेको छ ।

२४. मेरो सरकार भारतको अर्थतन्त्रका लागि ५ ट्रिलियन डलरको लक्ष्य पुग्न प्रतिबद्ध छ । यसको लागि सबै सरोकारवालाहरूसँग कुरा गरिसकेपछि अर्थतन्त्रको सबै तहमा काम भइरहेको छ । विश्वभरिबाट आउने चुनौतीहरूको बाबजुद भारतको अर्थव्यवस्थाको जग बलियो छ । हाम्रो विदेशी विनिमय कोष ४५० अर्ब डलरभन्दा माथि ऐतिहासिक स्तरमा छ ।

२५. पूज्य बापू (महात्मा गान्धी) को गाउँ स्वराजको सपना हो, नेहरूजीको आधुनिक भारत निर्माण गर्ने सपना वा दीन दयाल उपाध्यायको लागि अन्त्योदयको सपना । सपना पूरा गर्नका लागि भारतीय संविधान हाम्रो मार्गनिर्देशन हो । हाम्रो संविधानले देशका नागरिकहरूको अधिकारको रक्षा गर्दछ र उनीहरूको कर्तव्यको बारेमा बताउँछ ।

हाम्राे यूटुव टीभी हेर्नकाे लागि यहाँ किलिक गराै ।।
अघिल्लो सामग्रीमानिस खुशी हुने तरिका
यसपछिको सामग्रीआज २३ औं विश्व सिमसार दिवस
सुमिन्त्रा मिडिया प्रा.लि. गौर रौतहटद्वारा संचालित याे संगम खवर नेपाली भाषाको अनलाइन समाचार संस्था हो । हामी तपाईहरुमा देशविदेशका समाचार र विचार पस्कने गर्छौ । तपाईको आलोचनात्मक सुझाव हाम्रा लागी सधै ग्रह्य छ । हामीलाई पछ्याउनु भएकोमा धन्यवाद । समाचारको लागि +977-9845134379 फोन गर्नुहोस् ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here