एजेन्सी ।। पछिल्लो समय हृदयघातका कारण मृत्यु हुनेको संख्या ह्वात्तै बढेको छ । यस्तो अवस्थामा तपाईलाई हृदयघातका सबै लक्षणहरू बारे जान्नु आवश्यक छ। तर, पुरुष र महिला दुवैमा हृदयाघातका लक्षण फरक–फरक हुन्छन् र फरक–फरक तरिकाले महसुस गर्न सकिन्छ । तसर्थ, सबैले यी दुई बीचको लक्षणहरूमा भिन्नता, हृदयघात पछि महिलाहरूमा के लक्षणहरू देखिन्छन् र तिनीहरू पुरुषहरू भन्दा कसरी फरक हुन सक्छन् । पुरुष र महिलामा हृदयघातको भिन्नता बुझ्नु पर्छ। हामीलाई यस बारे विस्तृत जानकारी दिदैछाै } .
पुरुष र महिलामा हृदयाघात किन फरक हुन्छ
पुरुष र महिलाहरू उनीहरूको शरीर रचना, फोक्सो र मस्तिष्कदेखि मांसपेशी र जोर्नीहरूको कारण फरक हुन्छन्। पुरुष र महिलाको हृदय प्रणालीमा पनि भिन्नता छ। पुरुषको तुलनामा महिलाको मुटु सानो र साँघुरो रक्तनली हुन्छ । त्यसकारण, पुरुषहरूको मुटु ठूलो हुन्छ र रक्तनलीहरू ठूला हुन सक्छन्। यी भिन्नताहरूको कारणले गर्दा, पुरुषहरूमा भन्दा महिलाहरूमा हृदय रोग फरक हुन सक्छ।
धमनीको पर्खाल भित्र कोलेस्ट्रोल प्लाक जम्मा भएर रक्तनलीमा क्षति पुग्दा हृदयाघात हुन्छ। पुरुषहरूमा, यो पट्टिका सामान्यतया हृदयमा रगत आपूर्ति गर्ने सबैभन्दा ठूलो धमनीहरूमा जम्मा हुन्छ। महिलाहरूले मुटुको सबैभन्दा सानो रक्त नलीहरूमा यो निर्माण हुने सम्भावना बढी हुन्छ, जसलाई माइक्रोभास्कुलचर भनिन्छ। त्यसैले दुवैको हृदयाघात फरक फरक हुन्छ ।
के पुरुष र महिलामा हृदयघातका लक्षणहरू फरक छन्? पुरुषहरूमा हृदयघातका लक्षणहरू
पुरुषहरूमा हृदयघातका लक्षणहरू धेरै तरिकामा फरक हुन सक्छन्। जस्तै – अत्याधिक पसिना आउनु
– छाती दुख्नु
– घाटी दुख्नु
– सास फेर्न गाह्रो हुनु
– छातीमा जलन र घबराहट महिलाहरूमा हृदयघातका लक्षणहरू
महिलाहरूमा हृदयघातका लक्षणहरू मुटुसँग सम्बन्धित समस्याहरू भन्दा पेट सम्बन्धित समस्याहरू जस्तै महसुस हुन सक्छन्। जस्तै – एसिड रिफ्लक्स
– तनाव र चिन्ता
– वाकवाकी
– अपच
– सास फेर्न गाह्रो हुनु र छिट्टै थकाइ लाग्नु
– चक्कर लाग्नु
– अनिद्रा
त्यसैले यी लक्षणहरूलाई बेवास्ता नगर्नुहोस् र महसुस हुनेबित्तिकै डाक्टरसँग परामर्श लिनुहोस्।जसले गर्दा समयमै उपचार पाउन सकिन्छ ।

हाम्राे यूटुव टीभी हेर्नकाे लागि यहाँ किलिक गराै ।।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here